Kochajmy i nie udawajmy

  Kochamy niewątpliwie MIMO CZEGOŚ. Ten, kto tego nie zrozumie, nie pojmie, nie przyswoi, ten poległ. Ten nie pokocha naprawdę.

Stan zakochania totalnego powoduje, że ślepia mamy nieco zamroczone. Zauroczeni jesteśmy wtedy wszystkim. Jednak ten stan mija. I albo przekształca się w prawdziwą miłość, albo… ginie w przyrodzie :)

Jeśli chcemy, żeby trwał, trzeba nauczyć się akceptować człowieka takiego, jakim jest. Takiego trzeba go kochać. Tak, kochać go, mimo że… kiepsko gotuje, zapomina kupić sól, jest przesadnie tolerancyjny… itd. itp. Oczywiście, myślę tu o ludziach ukształtowanych, dorosłych. Trudno oczekiwać od nich, że zmienią się diametralnie pod wpływem uczucia. Nic z tego. Jak będą kochać mocno, to zmienią się trochę. Oczekiwanie, że staną się praktycznie kimś innym, to zwykłe okrucieństwo. Zwłaszcza, jeśli samemu nie za bardzo chce się być elastycznym. Mamy więc do czynienia nie tylko z czymś nikczemnym, ale i naiwnym zarazem. Po obu stronach. Strona, która zrobi wszystko, by się zmienić (by zasłużyć na miłość?), robi sobie krzywdę, dosłownie, fizycznie i psychicznie, to po pierwsze. I jest naiwna, myśląc, że to się uda, to po drugie. A jeśli faktycznie wychodzi z założenia, że w ten sposób zasłuży na miłość, to znaczy to, że tkwi w czymś niedobrym. To znaczy, że ta pierwsza strona potrafi kochać ZA COŚ. A nie o to w miłości chodzi. Kochanie za coś, to nie miłość, to transakcja.

Akceptowanie człowieka, kochanie go MIMO ŻE… jest możliwe pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę z własnej niedoskonałości.

Z tego, że nam samym też daleko do ideału. Jeśli jedna strona jest przekonana, że zazwyczaj (prawie zawsze, najczęściej) ma rację, wie lepiej itp., to nic z tego nie wyjdzie. Jeśli traktuje drugą osobę jako tę „gorszą” (kiepską matkę, kucharkę, gospodynię/złego ojca, kochanka…), udana miłość nie jest możliwa. Partnerzy muszą traktować siebie na równi. Nikt nie jest gorszy ani lepszy. Każdy ma wady i zalety. KAŻDY SIĘ MYLI. Każdy może zapomnieć, nie tylko ta/ten, kto z reguły zapomina częściej :)

Jeśli kocham MIMO ŻE…, to wiem, że na miłość nie można zasłużyć. Nie mogę sugerować drugiej stronie, że będę ją kochać, będę czuła pod warunkiem, że: zarobisz tyle i tyle albo kupisz mi pierścionek. Albo nie zapomnisz wyrzucić śmieci. Albo będziesz pamiętać, żeby przykręcić mi gdzieś śrubkę. Analogicznie, mężczyzna nie może szantażować kobiety, twierdząc, że będzie czuły, jeśli ona na to zasłuży. Mówiąc, że przytuli, popieści, jeśli ona podstawi mu pod nos talerz z późną kolacją. W przeciwnym razie może się pocałować w nos… Kochamy, jesteśmy czuli, dotykamy, pieścimy właśnie dlatego, że kochamy. ZA NIC. Za to, że ktoś jest. MIMO ŻE on od roku nie przykręcił rurki w łazience. MIMO ŻE ona nie lubi gotować.

Jeśli do tego dodamy bycie bądź niebycie sobą, trzeba będzie stwierdzić, że to kolejna podstawa udanej miłości. O tak, na początku ludzie pragną dopasować się we wszystkim. Robić, myśleć, czuć to samo. Oczywiście, na dłuższą metę to fikcja. Dla mnie osobiście to fikcja nawet na krótką metę :)

Nie wolno udawać kogoś, kim się nie jest.

To okrutne, bo zwodzi się w ten sposób tę druga osobę, której się wydaje, że spotkała księcia/księżniczkę z bajki. Jeśli nie lubię koszul w brązową kratę i wybajerzonych butów, to jak ona chce mi takie wybrać, mówię: sorry, nie podoba mi się. Jeśli on nie lubi oglądać telewizji, to ona nie powinna wyrzucać odbiornika telewizyjnego tylko dlatego, żeby mu sprawić przyjemność.

Nie ma nic gorszego, niż udawanie w imię źle pojętej miłości. Bo to guzik jest a nie miłość. Jeśli mi zależy, jestem sobą. Jasne, jasne, jeśli ktoś lubi smarkać w rękę, no, to lepiej, by… sobą nie był i się zmienił :) Ale myślę, że wiecie, o co mi chodzi. BĄDŹ SOBĄ w kwestiach zasadniczych, bo one mogą zaważyć na Twoim związku. Po co później żałować? Po co marnować komuś czas? życie? zdrowie? 

To wszystko wydaje się takie oczywiste, takie proste, ale wierzcie mi, w praktyce okazuje się jednak i niestety skomplikowane. I niesie za sobą tyle pytań, na które tak trudni odpowiedzieć?

Czy można nauczyć się kochać MIMO że, skoro do tej pory kochało się za coś?

Jak nie skończyć w psychiatryku (albo z zawałem :) ), jeśli tak długo próbowało się dla kogoś zmienić?

Czy słuszne jest próbowanie, by zasłużyć na czyjąś miłość?

Czy wybaczać i czekać na zmiany?

Kiedy się wycofać, jeśli się już widzi, że związek „nie rokuje”?

 

To pewnie nie jedyne pytania związane z tym tematem. Ciekawa jestem, co o tym sądzicie? 

 

Mam nadzieję, M., że tekst Ci się spodobał…

 


 1.
Nie wiem, czy potrafię, czy wystarczy sił
Nie jest łatwo ciągle grać, jeszcze trudniej sobą być
O nic już nie pytaj, lepiej wiedzieć mniej
Dziś zasypiasz obok mnie, nie wiem co przyniesie dzień
Najtrudniej do prawdy przyznać się
Przed sobą…

Ref.
Wiem, dopóki wszystko jest możliwe
Chcę przy Tobie znów czuć się bezpiecznie
Choć tyle błędów już za nami
Znów bez podejrzeń zakochani

2.
Z Tobą mam już wszystko, z Tobą jestem kimś
Chociaż to tak wiele, w zamian nie chcesz nic
Dla Ciebie mogę sobą być
Dziś jedno…

Ref.
Wiem, dopóki wszystko jest możliwe
Chcę przy Tobie znów czuć się bezpiecznie
Choć tyle błędów już za nami
Znów bez podejrzeń zakochani

3.
Ile jeszcze razy [ile razy...]
Uda się nam spojrzeć tak na siebie jak pierwszy raz

Ref. [x2]
Wiem, dopóki wszystko jest możliwe
Chcę przy Tobie znów czuć się bezpiecznie
Choć tyle błędów już za nami
Znów bez podejrzeń zakochani

 

 

16 myśli nt. „Kochajmy i nie udawajmy

 1. ~Sylwia P.

  Zakochać się jest łatwo. Dbać o nią już trudniej. To frazesy, wiem. Ale związek to ciężka praca. 24 na dobę. Gdzie nie może być udawania i zwolnień lekarskich. To temat rzeka… która choć płynie w jednym kierunku ciągle się zmienia.

  Odpowiedz
  1. Ruda Autor wpisu

   Dokładnie tak – to ciężka praca. I jeśli chce się w tym związku być, to nic nie może być ważniejsze.
   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 2. ~Aska

  Pare dni temu to zrozumialam, pogonilam kogos, kogo kocham bo oboje chcielismy zmienic siebie na sile. A to glupie i wiem, ze go kocham mimo wszystko.

  Odpowiedz
  1. Ruda Autor wpisu

   Tak to bywa. Miłość bywa silna, ale sama miłość nie wystarcza. Tak sądzę. Jeśli ludzie chcą na siłę zmieniać siebie nawzajem, to znaczy, że tak naprawdę szukają czegoś innego, kogoś innego. Myślę, że powinniśmy być elastyczni w związku, ale elastyczność nie równa się diametralnej przemianie osobowości. Wiem coś o tym. Próbowałam się zmienić o 180 stopni, tak bardzo kochałam, tak bardzo chciałam sprostać oczekiwaniom mojego partnera, tak bardzo chciałam zasłużyć na jego uwagę i czułość. Przypłaciłam to zdrowiem. Owszem, trochę się zmieniłam. Może nawet więcej, ale jakim kosztem… a i tak oczekiwaniom nie sprostałam, bo w głębi duszy jestem taka, jaka jestem. Nie wszystko można w sobie zmienić. Chyba nawet nie wszystko się powinno.

   Serdecznie pozdrawiam,
   Ruda

   Odpowiedz
 3. ~Zygfryda

  bardzo ładnie napisane, szkoda, że tak niewiele osób to rozumie.
  pokazuje się z innej strony, mówi o sobie rzeczy, które nie są prawdą a potem okazuje się, że są zupełnie innymi osobami.
  szkoda.

  Odpowiedz
 4. ~basia

  Jeżeli chcesz się odchudzić zdrowo, bezpiecznie i na stałe, skorzystaj ze świetnego programu redukcji wagi.
  Nie musisz opuszczać posiłków, możesz jeść 3 posiłki i 2 przekąski. Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów,
  którzy nie mają efektów jo-jo (idealnafigura24.pl)

  Odpowiedz
 5. ~Ania

  Tekst mi się spodobał oraz piosenka, jest świetna.
  Nie można kochać, bo coś… Miłość to decyzja, a nie emocje- tak mówi Marek Dziewiecki. I jest w tym sporo racji. Jeśli ktoś nas zauroczył tym kim jest naprawdę… to wpadliśmy jak śliwka w kompot :)
  pozdrawiam cieplutko!
  konwenanse.blog.pl

  Odpowiedz
 6. ~BjeszczeM

  Zwykle nie komentuję nic w sieci, zdjęć, artykułów, ani blogów…Ale Pani wpis czytam dziś -enty już raz. Rozwalił mnie… Jestem w takim momencie życia, że nie wiem co dalej…I taki wpis…

  Odpowiedz
  1. Ruda Autor wpisu

   Wow… nie wiem, co powiedzieć…
   W jakim momencie życia jesteś? Pisz. Może Ci odpowiem na Twoje pytanie. Co dwie głowy, to nie jedna :)

   Odpowiedz
   1. ~BjeszczeM

    Jest już ze mną tyle głów…a nikt nie potrafi mi zagwarantować, co będzie…każdy tylko mówi „czekaj”…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>